Fallout Shelter: “Aile Salonumuz Mevcuttur”

fallout-shelter-logo

Yıl 1999.. 14 yaşında bir ergen olarak ilk kez ciddi anlamda bir bilgisayar sahibi oluyorum. Öyle ahım şahım bir bilgisayar da değil aslında. 350 Mhz işlemcili, 32 MB RAM’li (GB değil MB! Üstelik 4 MB’ı da sağolsun ekran kartı tarafından bloke ediliyordu), şimdinin en sıradan akıllı telefonundan bile kat kat daha zayıf donanıma sahip bir PC’den bahsediyorum.

Ancak bilgisayarıma hemen kavuşamıyorum. Yerli bir markanın, o dönem ortalığı epey kasıp kavuran bir kampanyası kapsamında siparişi verilen bilgisayarın elime ulaşması bir kaç ay alıyor. (Belki o marka/kampanya hakkında da bir ara bir şeyler karalarım)

Dört gözle bilgisayarını bekleyen her ergenin yapacağı gibi ben de oyun oynamakla ilgili çılgın hayaller kuruyor; bu hayallerimi biraz olsun bastırmak için de oyun dergilerinden medet umuyorum. O dönemde ön plana çıkan iki oyun dergisi var: Gameshow ve Level. Gameshow içerik olarak daha matrak bir dergi, Level ise her ay orijinal bir oyunu ücretsiz olarak veriyor.

Oyun hediyesini göz önünde bulundurarak tercihimi Level’dan yapıyorum ve Fallout isminde bir oyunum oluyor. İşte ilk bilgisayar oyunum Fallout ile tanışma hikayem budur.

Yıllar boyunca pek çok oyunla tanıştım tabi ancak Fallout’un yeri bende ayrıdır. Tabi bunun tek sebebi ilk oyunum olması değil; eşsiz bir post-apocalyptic evren, mükemmel oynanabilirlik, akıl dolu mizah gibi pek çok unsurun başarılı şekilde sunuluyor olmasının da etkisi büyük.

Fallout ve Fallout 2’yi defalarca oynayıp bitirdim; Fallout 3 için yeni bilgisayar satın aldım; New Vegas’ı oynarken çocuklar gibi şen oldum; derken bir de baktım yıl olmuş 2015.. Fallout 4’ün açıklandığı bu mübarek günlerde Bethesda, Fallout Shelter adında bir de mobil oyun yayınlamış.

İlk yazı olmasının da verdiği gazla yazdığım bu devasa girişten sonra sizlere, biraz Fallout evreni ve Fallout Shelter oyunundan bahsedeceğim;

Ülkeler arası büyük savaşlar ve patlayan nükleer bombalar sonrasında dünya yerle bir olmuştur. Savaş öncesinde yapılan yer altı sığınaklarına yerleşen, şanslı az sayıda insan on yıllarca sığınaktan hiç çıkmayarak kendini kurtarır. Ayrıca yeryüzünde kalan insanlardan bazıları da (mutasyon gibi bazı sorunlara rağmen) hayatta kalmayı başarır. Siz de bu sığınakta yaşayanlardan (ya da onlardan birilerinin akrabası vb.) olarak, bu kaotik dünyada bir takım şeyleri gerçekleştirmeye çalışırsınız. Fallot evreni ve Fallout oyunlarının çok kabaca olayı budur.

Fallout Shelter ise biraz daha farklı bir deneyim sunuyor. Oyunda yapmanız gereken tek şey bir sığınağı yönetmek; tabi her şey bu kadar kolay değil.

Fallout-Shelter

Dikkat etmeniz gereken üç temel ihtiyaç var: Enerji, yemek ve su.. Bu ihtiyaçları da odalar oluşturup, insanları bu odalarda çalıştırarak sağlıyorsunuz. Biraz detaylandırmak gerekirse;

 • Enerji: İnsanların odalarda çalışabilmesi için enerji gerekiyor. Çok fazla oda yaptığınız takdirde enerji sıkıntısı başlıyor. Tabi bir yandan tüm ihtiyaçlar için de oda yapmak gerekiyor.
 • Yemek: Aç ayı oynamıyor maalesef. Çok fazla nüfusunuz olursa ve besleyemezseniz, insanların canları azalmaya başlıyor ve sonunda ölüyorlar.
 • Su: Eğer yeterli suyunuz olmazsa insanlar radyasyondan etkilenmeye başlıyor. Üstelik canları sadece azalmakla kalmıyor, radyasyonun etkisinden kurtulmadıkları sürece tekrar iyileştirilemiyorlar.

Oyunun diğer önemli detayları;

 • Odaları hızlandırıp daha çabuk bir şekilde ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz, ama bu durumda kaza riski var. Üstelik her hızlandırma denemenizde kaza riski de artıyor.
 • Aynı tip 3 odayı yanyana yaparak birleştirebiliyorsunuz; ayrıca tüm odaları daha verimli versiyonlarına geliştirme imkanı da bulunuyor.
 • Her sığınak üyesinin farklı özellikleri var (Fallout oynayanların bileceği SPECIAL sistemi çalışıyor); her oda tipi de farklı özellikte insan çalışması gerekiyor. Örneğin enerji için Strength’i yüksek insan çalıştırmak gerekiyor. İnsanların özellikleri geliştirmek için de odalar mevcut
 • İki tip kaza var; odada yangın çıkabiliyor, ya da de böcekler basabiliyor. Zaman zaman bu kazalar durup dururken de olabiliyor.
 • Sığınak dışına keşif amaçlı adam gönderebiliyorsunuz. Böylikle para, silah, zırh gibi katkı sağlayacak şeyler elde edebiliyorsunuz.
 • Sığınak dışından da zaman zaman haydut saldırıları gelebiliyor; bunlara karşı da tetikte olmak gerekiyor.
 • Oyun size sürekli ufak görevler (örn; “5 odayı hızlandır”, “60 yemek topla” vb.) veriyor; bu görevleri gerçekleştirerek de ek para vb. kazanılabiliyor.

Son olarak oyunla ilgili ipuçları:

 • Ne fazla, ne de az, tam olarak ihtiyacınız kadar oda yapın. Aksi takdirde enerji sıkıntısı baş gösteriyor.
 • Kontrolsüz şekilde çoğalmayın. Çalışan ihtiyacınızdan daha kalabalık bir nüfus işinize yaramayacak, yemek ve su sıkıntısına neden olacaktır.
 • Haydut saldırılarına karşı sığınağın girişini mutlaka geliştirin.
 • En güçlü sığınak sakinini mutlaka keşfe gönderin; böylelikle bolca silah ve zırh elde edebilirsiniz.
 • Odalarda uygun özelliği yüksek insanları çalıştırdığınıza dikkat edin. Öncelikli olarak insanların en yüksek özelliklerini geliştirmeye gayret edin.
 • Mutlaka Stimpack ve RadAway stoğunuz her zaman olsun. Saldırı, kaza gibi durumlarda ihtiyacınız olabiliyor.
 • Mümkün olduğunca odaları birleştirin; birleşen odalar daha verimli oluyor.

Oyun şimdilik yalnızca IOS ortamında yani ihone ve ipad için sunuluyor; ancak ilerleyen aylarda Android’e çıkacağı da açıklandı. Fallout seven/sevmeyen herkesin denemesinde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top