[İnceleme] HTC One X – iPhone 4S Karşılaştırması


Bu incelememizde sizler için IOS ve Android işletim sistemlerinin iki üst düzey cihazı; HTC One X ve iPhone 4S ‘i karşılaştıracağız. Cihazların özelliklerini sırasıyla karşılaştıralım;

İşletim Sistemi: İki cihaz arasındaki en temel fark burada başlıyor. iPhone 4S bildiğimiz üzere IOS üzerinden çalışırken, HTC One X ise Android tabanlı bir cihaz.

RAM: HTC One X 1 GB RAM’e sahip; iPhone 4S ise buna karşılık sadece 512 mb RAM içeriyor. Daha fazla RAM daha hızlı kullanım deneyimi demek.

İşlemci: iPhone 4S çift çekirdekli 1000 mhz işlemci taşıyor. HTC One X ise yine daha üstün bir işlemciye sahip; cihaz dört çekirdekli 1500 mhz işlemci içeriyor. Daha iyi işlemci de yine de daha hızlı bir cihaz demek.

Ekran: Ekran boyutlarında ise 4,7 inçe karşılık 3,5 inçle HTC One X′in çok daha büyük bir ekrana sahip olduğunu görüyoruz. HTC One X, iPhone 4S’e kıyasla oldukça büyük bir ekrana sahip.

Çözünürlük: HTC One X′in 720×1280 çözünürlüğüne karşılık, iPhone 4S 640×960 çözünürlüğe sahip. Ancak çözünürlük düşük olmasına rağmen, ekran boyutu da küçük olduğu için inç başına piksel oranı iPhone 4S’te daha yüksek.

Bellek: iPhone 4S’te 64GB, HTC One X’de ise 32 GB genişletilemez bellek alanı bulunuyor.

Tasarım: HTC One X 130 gram ağırlığında, iPhone 4S ise sadece 140 gram. Kalınlık olarak da 8,9 mm’ye 9,3 mm ile HTC One X′in biraz daha ince olduğunu görüyoruz. Tabi ekranın büyük olması sebebiyle HTC One X, iPhone 4S ile karşılaştırıldığında yine de oldukça büyük kalıyor. Malzeme kalitesinden bahsetmek gerekirse, iPhone 4S’in biraz daha eli dolduran daha tok bir his verdiğini söyleyebiliriz.

Sonuç: İki cihaz da kendi alanlarında en iyilerden. HTC One X her ne kadar donanımıyla daha ön plana çıksa da, iPhone 4S de donanım anlamında rakibini aratmayacak kalitede.  Satın alım kararını alırken göz önünde bulundurulması gereken iki soru olmalı; birincisi Android mi, yoksa IOS mu kullanılmak isteniyor? İkincisi ise büyük ekranlı bir cihaz mı tercih ediliyor? Bu iki soruya göre bu cihazlardan birisine karar verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top