[İnceleme] HTC One X – Sony Xperia S Karşılaştırması


Bu incelememizde sizler için HTC ve Sony’nin Android işletim sistemli iki üst cihazını; HTC One X ve Sony Xperia S’i karşılaştıracağız. Cihazların özelliklerini sırasıyla karşılaştıralım;

RAM: İki cihaz da 1 GB RAM’e sahip. Bu, smartphonelar içinde oldukça iyi bir RAM miktarı olarak kabul edilebilir.

İşlemci: İki cihaz da 1500 mhz işlemci hızına sahip. Ancak HTC One X’in dört çekirdekli işlemcisine karşılık, Sony Xperia S’te iki çekirdekli işlemci bulunuyor. Bu noktada HTC One X’in işlemcisinin bir adım öne çıktığını söyleyebiliriz.

Ekran: İki telefon da oldukça büyük ekranlı bir tasarıma sahip. Sony Xperia S’te 4,3 inç; HTC One X’te ise 4,7 inç ekran yer alıyor. Ekranla ilgili söylenilmesi gereken önemli diğer bir konu ise, Sony Xperia S ekranında Gorilla Glass kullanılmamış olması. Bu ekranın darbelere ve çizilmeye karşı daha savunmasız olması anlamına geliyor. Dolayısıyla ekran konusunda da HTC One X bir adım önde.

Çözünürlük: İki telefon da 720×1280 çözünürlüğe sahip. Buna karşılık HTC One X’in ekran boyutu daha büyük olduğu için, buna oranla inç başına piksel oranı da biraz düşüyor.

Bellek: ik cihazda da 32 GB bellek bulunuyor.

Tasarım: Sony Xperia S 144 gram ağırlığında, HTC One X ise 130 gram. Kalınlık olarak ise 8,9mm’ye 10,6 mm ile HTC One X’in daha ince olduğunu görüyoruz. Özetle daha büyük bir ekrana ve tasarıma sahip olmasına rağmen HTC One X, Sony Xperia S’e göre daha hafif ve daha ince.

Sonuç: İki cihaz da üstün özelliklere sahip olmakla birlikte, HTC One X’in Sony Xperia S’e göre biraz daha ön planda olduğunu görüyoruz. Sony Xperia S ortalama bir kullanıcıyı tatmin edecek özelliklere sahip, ancak teknolojinin sınırlarını zorlamayı seven “hız tutkunları” için tercih mutlaka HTC One X olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top