[İnceleme] iPhone 4S – Sony Xperia S Karşılaştırması


Bu incelememizde sizler için Sony’nin Android işletim sistemli cihazı Xperia S ile Apple’ın son gözde modeli iPhone 4S’i karşılaştıracağız. Cihazların özelliklerini sırasıyla karşılaştıralım;

İşletim Sistemi: İki cihaz arasındaki en temel fark burada başlıyor. iPhone 4S bildiğimiz üzere IOS üzerinden çalışırken, Sony Xperia S ise Android tabanlı bir cihaz.

RAM: Sony Xperia S 1 GB RAM’e sahip, iPhone 4S’te ise yalnızca 512 MB RAM var.  Daha çok RAM daha hızlı kullanım demek, bu nedenle RAM konusunda Sony Xperia S bir adım öne çıkıyor.

İşlemci: İki cihaz da çift çekirdekli işlemcilere sahip. Ancak Sony Xperia S’in 1500 mhz hızına karşılık, iPhone 4S’te 1000 mhz işlemci bulunuyor. Bu noktada işlemci konusunda da Sony Xperia S önde.

Ekran: Sony Xperia S, iPhone 4S’le kıyaslandığından daha büyük bir ekrana sahip. Sony Xperia S’te 4,3 inç; iPhone 4S’te ise 3,5 inç ekran yer alıyor. Ekranla ilgili söylenilmesi gereken önemli diğer bir konu ise, Sony Xperia S ekranında Gorilla Glass kullanılmamış olması. Bu ekranın darbelere ve çizilmeye karşı daha savunmasız olması anlamına geliyor.

Çözünürlük: Sony Xperia S 720×1280 , iPhone 4S ise 640×960 çözünürlüğe sahip. iPhone 4S’in karşılaştırmalı çözünürlüğü çok daha düşük gözükse de, ekran boyutu da küçük olduğundan, Sony Xperia S ile yakın bir inç başına piksel oranına sahip.

Bellek: iPhone 4S’teki 64 GB maksimum bellek kapasitesine karşılık, Sony Xperia S’te 32 GB bellek bulunuyor.

Tasarım: Sony Xperia S 144 gram ağırlığında, HTC One X ise 140 gram. Kalınlık olarak ise 9,3 mm’ye 10,6 mm ile iPhone 4S’in daha ince olduğunu görüyoruz. Özetle iPhone 4S ebat ve ağırlık olarak küçük ekranlı olmasının da verdiği avantajla Sony Xperia S’e göre daha avanatajlı.

Sonuç: IOS müdavimi kullanıcılar için tüm karşılaştırmalardan bağımsız olarak tek tercih iPhone 4S gözükmekle birlikte; işletim sisteminden çok cihazın donanımına önem veren, Android işletimine sıcak bıkan kişiler için Sony Xperia S daha avantajlı gözüküyor. Ancak Sony Xperia S almayı düşünenlerin öncelikle HTC ve Samsung’un benzer modellerini de gözden geçirmesini şiddetle tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top