[İnceleme] iPhone 5 – iPhone 4S Karşılaştırması

iphone-5-iphone-4s

iphone-5-iphone-4s

Uzun bekleyişin ardından, 12 Eylül’de düzenlenen etkinlikle Apple tahmin edildiği üzere yeni iPhone modeli olan iPhone 5‘i resmi olarak duyurdu. (iPhone 5 görselleri ve lansmandan karelere ulaşmak için tıklayın.)

iPhone 5 tahmin edildiği üzere iPhone 4 ve iPhone 4S cihazlarına benzer bir tasarıma sahip olmakla birlikte, daha büyük bir ekrana sahip. iPhone 5‘in tüm özelliklerini inceleyip, iPhone 4S‘e göre üstün yanlarını sizler için bir araya getirdik;

İşletim Sistemi: iPhone 5 yeni IOS sürümü olan IOS 6 ile geliyor. IOS 6 aynı zamanda iPhone 4S‘lere de yüklenebiliyor, ancak en iyi performansı daha iyi bir donanıma sahip olan iPhone 5‘te vereceği şüphesiz.

RAM: iPhone 5‘te 1 GB RAM bulunuyor. iPhone 4s‘teki RAM miktarı 512 MB idi. Yani RAM’in iki katına çıktığını söyleyebiliriz.

İşlemci: Apple, iPhone 5‘te kullandığı A6 işlemci hakkında teknik detayları tam anlamıyla açıklamıyor. Ancak iPhone 4S‘e göre iki kat performans vaad ediyor.

Ekran: iPhone 5’in belki de en önemli farklılaşma unsuru ekran boyutu. Yeni iPhone modelinde Apple‘den alışılan boyutlardan farklı bir ekran büyüklüğü ile karşı karşıyayız. 3,5 inçlik iPhone 4S ekranına karşılık, iPhone 5‘te tam 4 inçlik ekran bulunmakta.

Çözünürlük: iPhone 4s, 640×960 ekran çözünürlüğüne sahipti. Buna karşılık olarak iPhone 5 ise 640×1136 ekran çözünürlüğüne sahip. Yani ekran büyümüş olmasına rağmen inç başına düşen piksel adedi neredeyse aynı kalacak şekilde korunmuş ve Apple hayranlarının alışmış olduğu görüntü kalitesinden taviz verilmemiş.

Bellek: Maksimum depolama kapasitesinde bir değişikliğe gidilmemiş. iPhone 5 de iPhone 4s gibi maksimum 64 GB depolama kapasitesi seçeneğiyle geliyor.

Tasarım: Büyüyen ekran boyutuyla paralel olarak iPhone 5 cihaz boyutu da büyüyor. Ancak buna rağmen iPhone 5, iPhone 4S’e göre %18 daha ince ve %20 daha hafif.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top