[İnceleme] Samsung Galaxy S3 – iPhone 4S Karşılaştırması


Bu incelememizde sizler için IOS ve Android işletim sistemlerinin iki amiral gemisi telefonu; Samsung Galaxy S3 ve iPhone 4S ‘i karşılaştıracağız.

Öncelikle iki telefon arasındaki en temel farkı belirtmek gerekirse; Samsung Galaxy S3 Android işletim sistemi ile çalışırken, iPhone 4S bildiğiniz üzere IOS işletim sistemine sahip. Dolayısıyla satın almak için iki telefon arasında kalanların kendi kendine yanıtlaması gereken ilk soru da bu; IOS mu, Android mi?

Lafı daha fazla uzatmadan cihazların özelliklerini sırasıyla karşılaştıralım;

RAM: Samsung Galaxy S3 1 GB RAM’e sahip; iPhone 4S ise buna karşılık sadece 512 mb RAM içeriyor. Daha fazla RAM daha hızlı kullanım deneyimi demek.

İşlemci: iPhone 4S çift çekirdekli 1000 mhz işlemci taşıyor. Samsung Galaxy S3 ise yine daha üstün bir işlemciye sahip; cihaz dört çekirdekli 1400 mhz işlemci içeriyor. Daha iyi işlemci de yine de daha hızlı bir cihaz demek.

Ekran: Samsung Galaxy S3’ün 720×1280 çözünürlüğüne karşılık, iPhone 4S 640×960 çözünürlüğe sahip. Ekran boyutlarında ise 4,8 inçe karşılık 3,5 inçle Samsung Galaxy S3’ün çok daha büyük bir ekrana sahip olduğunu görüyoruz.

Her ne kadar iPhone 4S’in çözünürlüğü daha düşük gözükse de, ekran boyutuyla karşılaştırdığımızda çözünürlüğün hiç de kötü olmadığını anlayabiliriz. Buradaki asıl soru büyük bir ekranlı bir cihaz mı, yoksa standart boyutlarda ekrana sahip bir cihaz mı kullanmak istediğimiz. Bu sorunun cevabına göre hangi cihazın ekranının sizin için daha uygun olduğunu söylemek  mümkün olabilir.

Bellek: Samsung Galaxy S3’te belleği 64 GB’a kadar genişletme fırsatı bulunuyor. iPhone 4S’te ise telefonu aldığınız modelin belleği üzerinden genişletme imkanınız bulunmuyor.

Tasarım: Samsung Galaxy S3 133 gram ağırlığında, iPhone 4S ise sadece 140 gram. Kalınlık olarak da 8,6 mm’ye 9,3 mm ile Samsung Galaxy S3’ün biraz daha ince olduğunu görüyoruz. Tabi ekranın büyük olması sebebiyle Samsung Galaxy S3, iPhone 4S ile karşılaştırıldığında yine de oldukça büyük kalıyor.

Malzeme kalitesinden bahsetmek gerekirse, iPhone 4S’in biraz daha eli dolduran daha tok bir his verdiğini söyleyebiliriz, buna karşılık Samsung Galaxy S3’ün kasasında plastik malzemeler ağırlıkta olduğundan insanın elinde daha hafif kalıyor.

Sonuç: İncelemenin başında da belirttiğimiz gibi iki telefonda kulvarlarında en iyi telefonlardan. Samsung Galaxy S3 her ne kadar donanımıyla daha ön plana çıksa da, iPhone 4S de donanım anlamında rakibini aratmayacak kalitede. Satın alım kararını alırken göz önünde bulundurulması gereken iki soru olmalı; birincisi Android mi, yoksa IOS mu kullanılmak isteniyor? İkincisi ise büyük ekranlı bir cihaz mı tercih ediliyor? Bu iki soruya göre bu cihazlardan birisine karar verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top