[İnceleme] Samsung Galaxy S3 – Sony Xperia S Karşılaştırması

Bu incelememizde sizler için Samsung ve Sony’nin Android işletim sistemli iki üst seviye cihazını; Samsung Galaxy S3 ve Sony Xperia S’i karşılaştıracağız. Cihazların özelliklerini sırasıyla karşılaştıralım;

RAM: İki cihaz da 1 GB RAM’e sahip. Bu, smartphonelar içinde oldukça iyi bir RAM miktarı olarak kabul edilebilir.

İşlemci: Samsung Galaxy S3 1400 mhz, Sony Xperia S ise 1500 mhz işlemci hızına sahip. Ancak Samsung Galaxy S3’ün dört çekirdekli işlemcisine karşılık, Sony Xperia S’te iki çekirdekli işlemci bulunuyor. Bu noktada Samsung Galaxy S3’ün işlemcisinin bir adım öne çıktığını söyleyebiliriz.

Ekran: İki telefon da büyük ekranlı bir tasarıma sahip. Sony Xperia S’te 4,3 inç; Samsung Galaxy S3’te ise 4,7 inç ekran yer alıyor. Ekranla ilgili söylenilmesi gereken önemli diğer bir konu ise, Sony Xperia S ekranında Gorilla Glass kullanılmamış olması. Bu ekranın darbelere ve çizilmeye karşı daha savunmasız olması anlamına geliyor. Dolayısıyla ekran konusunda da Samsung Galaxy S3 bir adım önde.

Çözünürlük: İki telefon da 720×1280 çözünürlüğe sahip. Buna karşılık Samsung Galaxy S3’ün ekran boyutu daha büyük olduğu için, buna oranla inç başına piksel oranı da düşüyor.

Bellek: Samsung Galaxy S3’ün belleği 64 GB’a kadar genişletilebiliyor. Sony Xperia S’te genişletilemez 32 GB bellek bulunuyor.

Tasarım: Sony Xperia S 144 gram ağırlığında, Samsung Galaxy S3 ise 133 gram. Kalınlık olarak ise 8,6 mm’ye 10,6 mm ile Samsung Galaxy S3’ün daha ince olduğunu görüyoruz. Özetle daha büyük bir ekrana ve tasarıma sahip olmasına rağmen Samsung Galaxy S3, Sony Xperia S’e göre daha hafif ve daha ince.

Sonuç: İki cihaz da üstün özelliklere sahip olmakla birlikte, Samsung Galaxy S3’ün Sony Xperia S’e göre biraz daha ön planda olduğunu görüyoruz. Sony Xperia S ortalama bir kullanıcıyı tatmin edecek özelliklere sahip, ancak teknolojinin sınırlarını zorlamayı seven “hız tutkunları” için bu karşılaştırmadaki tercih mutlaka Samsung Galaxy S3 olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top