[Makale] Laptop Bataryaları Hakkında Temel Bilgiler

laptop-batarya

laptop-batarya
Bu yazımızda laptop bataryaları hakkındaki en temel iki konuya odaklanacağız.

Yeni nesil laptoplarınızda , fişe takılı ilen kullanmanız durumunda bataryanıza hiç bir zarar gelmeyecektir. Neden direk konu başında böyle bir giriş yaptım derseniz, gerçekten çok sorulan bir soru ve artık sorulmaması gereken bir soru. Peki nasıl ? Önceden bilgisayara gelen elektrik akımı bilgisayarınızın bataryası takılı olduğu zamanlar, bataryayı doldurmak için önce bataryadan geçiyorlardı. Buraya kadar tamam ama batarya dolduğunda dahi bu yolu izlemeleri sonucu laptop bataryaları bu akımdan dolayı gittikçe düşük performans göstermeye başlıyor yani tükeniyorlardı. Yeni nesillerde ise , bu nesil 05-06 yıllarından itibaren diyebiliriz , batarya dolu olduğunda basit bir switch ile akımın bataryaya uğramadan geçmesi sağlanıyor. Bu sayede bataryalarımızda ciddi bir ömür artışı oluyor.

Diğer mesele ise uzun süre bataryanın dolu halde beklemesi. Eğer sizde laptopunuzu bazen masaüstü gibi kullanıyorsanız mutlaka en geç iki haftada bir bataryasını boşaltıp tam dolu hale getirmeniz gerekmekte. İşleyen demir ışıldar misali bataryalarımızda işledikçe ışıldayacaktır. Tabi ömrü tükenene kadar.

Şunu da özellikle belirtmekte fayda var ki maksimum iki seneden sonra artık sizin istediğiniz performansı verememeye başlayacaklardır. Henüz bu sıkıntıya ciddi bir çözüm getirilememiş olması üzücü. Sonuçta laptoplar mobilize aygıtlar olduğundan avantajlılar lakin batarya öldüğünde tüm mobilizite de kayboluyor. Hepinize uzun ömürlü bataryalar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top