[Makale] Outlook-Gmail Karşı Karşıya!

outlook-gmail-karsi-karsiya

outlook-gmail-karsi-karsiyaZamanında hotmail e-posta adresleri çıktığında bu adresten olmayana garip bir gözle bakılıyordu. Üstelik bu adresin tabi ki messenger dan dolayı yaptığı bu patlama gmail diye bir icadın çıkışıyla son buldu. Gmail sade, kullanışlı bir arayüz , fazlasıyla yeterli depolama alanı gibi faktörlerle bir anda herkesi kendine çekmeyi başarmıştı. Microsoft artık dayanamayacak olmalı ki outlook mail servisini hizmete soktu. Peki ama kullanıcıları gmail kullanmaktan alıkoyacak bir özellik var mı ?

Bu sorunun cevabını vermeden önce şunu belirtmemizde fayda var, bir an önce isminiz-soyisminiz yahut kullandığınız bir nickiniz varsa hemen kapmanız. Zira geçenlerde Ata Demirer twitterda attığı ironik mesaj bunun sebebini gözler önüne sermekte. Bir zat-ı muhterem Ata Demirel olarak outlook hesabı açıp üstüne bir de bunu kendisine satmaya kalkınca birazcık dalgasını geçiyor tabi.

Gelelim outlook ve gmail kıyaslamalarına. Öncelikle outlook henüz çok yeni, zamanla bazı taşlar daha iyi oturacaktır yerlerine bunu göz önüne almakta fayda var.

1-      Öncelikle gmail ilk çıktığında arayüzü ile bizi etkilemişti. Şimdiyse outlook, gmail’den çok daha sade bir arayüzle karşımızda. Hesabınızı açtığınızda karşınızda sadece maillerinizi buluyorsunuz, öyle sıkış tıkış halde de değil. Gereksiz tüm detaylar minimize edilmiş halde.

2-      Gmail bize 10 gb depolama ve dosya eklerinde ise 25mb’a kadar imkan sunuyor. Outlook’a baktığımızda siz kullandıkça genişleyen bir depolama alanına sahip. Kısaca pratikte sınırsız diyebiliriz yani. Ayrıca dosya eklerken koyduğu sınır da 100mb. Ciddi bir fark var arada.

3-      Baktığınız zaman gmail outlooktan daha organize bir yapı sunuyor sizlere. Filtreleme, klasörleme ayarlarıyla ilgili olara.

4-      Gmail  IMAP ve POP ‘u desteklerken outlook bunların yerine ActiveSync kullanıyor.

İkisi arasında illa bir tercih yapmanıza gerek yok tabi. Bundan sonrası adına eski alışkanlıklardan vazgeçmek veya farklı özellikleri tercih etmek tamamen size kalmış.

[Makale] Outlook-Gmail Karşı Karşıya!” Hakkında 1 Yorum

  1. recep

    çok güzel bir karşılaştırma yapmışsınız. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top