[Makale] Sosyal Medya ve Güvenlik

sosyal-medya-ve-guvenlik

sosyal-medya-ve-guvenlik
Sosyal medya
gün geçtikçe gelişiyor ve yeni özellikler ekleniyor. Milyonlarca insanın bir arada etkileşim içerisinde olduğu siteleri hackler farklı bir gözle bakıyor. Sizler sosyal medyada arkadaşlarınızla iletişim kurmak için var olsanız bile bazıları sizlerin banka hesaplarınız, hesap şifreleriniz için yani para kazanmak amacıyla bu mecrada varlar.

Peki nasıl bizim üzerimizden para kazanabilirler?

İnternetten para kazanmanın yasal ve yasal olmayan yolları var. Banka hesabı çalmak illegalken reklam legal. Ancak bazı insanlar legal yöntemleri de illegal yapıyorlar.

Peki Nasıl Güvenliğimizi Sağlayabiliriz?

Bir kişinin sizin bilgisayarınız üzerinde yetki sağlayabilmesi için sizin bilgisayarınıza bir dosya göndermesi gerekir. Bu dosyayı göndermek için çeşitli yollar mevcuttur. Dosya bir resmin, müziğin, videonun hatta bir sitenin arkasına bile saklanmış olabilir. Siz bunlardan birini görüntülediğinizde sisteminize o dosya sızar ve bilgisayarda yaptığınız tüm işlemler karşıdaki kişiye mail olarak gider. Buna banka hesap şifrelerinizde dahil.

Bunun yanısıra hepiniz facebooktaki spam gönderileri bilirsiniz. Zayıflama hapı vs. reklamların arkadaşlarınızın duvarlarına otomatik gönderilmesidir. Bunu yapmaları için de sizin bir uygulamaya izin vermiş olmanız gerekiyor.

Güvenliğinizi sağlamanız için bilgisayarınızda mutlaka güncel bir antivirüs programı olsun. Facebookta gördüğünüz her uygulamaya izin vermeyin. Yalnızda güvenilir kaynaklardaki uygulamalara izin verin. Her videoyu izlemeyin, her resmi görüntülemeyin, her linke tıklamayın. Böylece internetteki bu kötü tuzaklara düşmemiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top