[Makale] Sosyal Medyada Gizlilik

sosyal-medyada-gizlilik

sosyal-medyada-gizlilik
Gelişen ve değişen dünya da internet kullanımı yaygınlaşıyor. Gün geçtikçe her insan yavaş yavaş bir akıllı telefon sahibi oluyor ve bunun bir hastalığı bile var. Bu hastalık çoğu insanda var. Telefonunu kaybedenler bu hastalığa yakalanıyor. Çünkü sosyal medya hesaplarında neler olup bittiğini öğrenemiyorlar ve olaylardan habersiz kalıyorlar. Bu da insanların psikolojilerini olumsuz etkiliyor.

Tüm bunların yanında bir de sosyal medyanın gizlilik ilkeleri var. Sosyal medya kurucuları her ne kadar gizliliğe önem veriyoruz dese de kullanıcıların internete yükledikleri fotoğraflar ve girdikleri bilgiler tehlike yaratıyor. Sosyal medya hesabına tatilde olduğunu yazan bir kişinin evi soyuluyor. Facebook‘ta paylaştığınız fotoğraflar başkalarının eline geçebiliyor. Sosyal medyada yazdıklarınız hakkınızda dava açılmasına ve işten kovulmanıza da sebep olabiliyor.

Hal böyleyken sosyal medyada gizlenmeniz ya da sosyal medyada var olmamanız gerekiyor.

Peki sosyal medyada gizlenmek için neler yapabiliriz?

Facebook’ta paylaştığınız fotoğrafları ve durum güncellemelerini sadece arkadaşlarım olarak ayarlayın.

– Arkadaşlık isteği yollayan kişileri tanımıyorsanız kesinlikle onay vermeyin.

– Her linke tıklamayın.

– Her videoyu izlemeyin.

– Uygulamalara izin verirken mutlaka nelere izin verdiğine bakın. Fotoğraflara erişme vs. izinleri istiyorsa ve o uygulamaya güvenmiyorsanız izin vermeyin.

Twitter hesabınızı gizli yapın. Böylece attığınız tweetleri herkes göremez.

Unutmayın ki internet uçsuz bucaksız bir mecra ve bu alanı bilinçli kullanırsanız yararını görürsünüz. İnternet kullanırken hep bilinçli olalım.

[Makale] Sosyal Medyada Gizlilik” Hakkında 1 Yorum

  1. Pingback: Sosyal Medyada Gizlilik | Somemto

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top