Mobil Oyun Emülatörleri: Cebinizdeki Pokemonu Salıverin!

gameboy-emulator

Mobil telefonların yaygınlaşmasıyla oyun alışkanlıklarımız da biçim değiştirmeye başladı. Geçmişte, satın alıp offline olarak saatlerce delicesine oynadığımız oyunların yerini artık ücretsizce indirilen, fakat oynadıkça sizi ufak tefek şeyler için ödeme yapmaya, aksi takdirde beklemeye mahkum bırakan -bence- daha keyifsiz ve tek düze oyunlar almaya başladı. Popüler pek çok mobil oyun bu “kazanmak için öde” sistemini benimsemiş durumda. (Örnek vermek gerekirse; Candy Crush, Clash of Clans, Hay Day, The Simpsons: Tapped Out ilk aklıma gelenler)

Peki ille de bu değişen trende ayak uydurmak mı gerekiyor? Sizi bilmem ama ben pek buna taraftar değilim; kazanmak için ödemenin, oyun oynamanın mantığına ters olduğunu düşünüyorum. Peki ne mi yapıyorum? Aslında benim gibi düşünenler için mobilde iki farklı güzel seçenek bulunuyor;

İlk seçenek: pek çok eski ancak kaliteli bilgisayar oyunu mobil cihazlara portlanmış durumda; yani mobil cihazınızda bilgisayar oyununu oynayabiliyorsunuz. Bunların içinde Carmageddon, Baldur’s Gate, Star Wars: Knights of the Old Republic gibi efsane statüsüne erişmiş oyunlar yer alıyor. Ancak bu oyunların sayısı hayal kırıklığı denebilecek kadar az. Şimdilik bu seçeneği daha detaylı anlatmadan asıl konumuz olan diğer seçeneğe geçiyorum.

İkinci Seçenek: Farklı platformlardaki oyunları emülatörler aracılığıyla mobil cihazlarda çalıştırabilirsiniz. Öncelikle bilmeyenler için emülatörün ne olduğundan bahsedeyim. Emülatör bir platforma ait yazılımın başka bir platformda çalışmasına yaran bir aracıdır. Örneğin; uygun emülatör aracılığıyla Playstation oyunlarını bilgisayarda oynayabilirsiniz!

Tabi emülatörler yalnızca bilgisayarlar değil, mobil cihazlar içinde bulunuyor. Uygun emülatörü kullanarak NES, SNES, Playstation, Gameboy, PSP gibi pek çok platformun oyunun mobilde oynayabiliyorsunuz. Bunun için öncelikle uygun emülatör uygulamasını indirmeniz, sonrasında ise oynamak istediğiniz oyunun ROM’unu indirip emülatörün içinde çalıştırmanız gerekiyor.

Şahsen Gameboy emülatörü aracılığı ile Pokemon Yellow oynayarak bir yandan eski günleri yad ediyor; bir yandan da Kadabra ile önüme geleni hacamat ediyorum.

Apple Store ve Google Play’de basit bir aramayla ücretli ve ücretsiz pek çok versiyona rahatlıkla ulaşılabildiğinden teker teker link vermeyeceğim; ancak telefonunuzda/tabletinizde emülatör deneyimini mutlaka yaşamanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top