DDoS Saldırısı Nedir?

dos-ddos

 

İnternetle biraz ilgili olan herkes hayatında en az bir kere mutlaka “DoS Saldırısı” ya da “DDoS Saldırısı” kavramlarını duymuştur. Peki ne demek bu “DoS Saldırısı” ya da “DDoS Saldırısı“?

Öncelikle hemen belirtelim; DoS kelimesini duyunca aklınıza o eski (ve hala Windows’un arka planını oluşturan) siyah beyaz, metin komutlarla çalışan işletim sistemi gelmesin.

DoS’un açılımı “Denial of Service”; DDoS’un açılımı ise “Distributed Denial of Service” olarak geçer. Yani basit bir değişle DoS saldırısı birden fazla bilgisayardan aynı anda yapılırsa DDoS saldırısı yapılmış olur.

DoS/DDoS saldırısının temelinde; hizmet veren bir sunucuya (ki bu hizmet genellikle bir web sitesinin sunulmasıdır.) sürekli olarak yoğun bir şekilde istek göndererek, sunucunun kapasitesini zorlamak, isteklere yetişememesini sağlamak ve normal bir kullanıcının, sunucunun verdiği hizmetten yararlanamamasını sağlamaktır.

DoS/DDoS saldırıları anlamış olacağınız üzere oldukça basit bir mantıkta çalışır ve bu saldırıların gerçekleştirilmesi de oldukça kolaydır. İsim ya da adres vererek meraklılarının işini kolaylaştırmak istemeyiz, ancak basit bir google araması ise kolaylıkla ulaşılabilen yazılımlar aracılığıyla bu saldırıların yapılması mümkündür.

Tabi burada hatırlanması gereken DoS/DDoS saldırısı yapmak kesinlikle bir hackerlık değildir; büyük yetenek göstergesi hiç değildir. Çünkü bilgisayarla arası biraz iyi olan bir ilkokul öğrencisi bile DoS saldırısı gerçekleştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top