Silinen Bir Dosya Geri Getirilebilir mi?

silinen-bir-dosya-geri-getirilebilir-mi

Günümüzün önemli bir kısmı bilgisayar karşısında geçmekte. İnsan doğası gereği sıklıkla yaptığımız hataların da, bu nedenle bilgisayar karşısında başımıza gelmesi kuvvetle muhtemel.

Bilgisayar başında yaptığımız hataların bazılarını kolayca geri alabilirken, bazı hataları düzeltmek o kadar da kolay olmayabiliyor. Örneğin silinmiş ve çöp kutusundan da temizlenmiş bir dosyayı geri getirmek pek mümkün gibi gözükmüyor. Peki ama gerçekten de öyle mi; yoksa bilgisayarımızdan kalıcı olarak sildiğimiz dosyaları geri getirmenin bir yolu var mı?

Soruya kesin bir cevap vermeden önce biraz bilgisayarların dosyalama mantığından bahsetmekte fayda var. Sabit diskimizdeki her bayt bir adrese sahiptir. Yeni bir dosya oluşturduğunuz zaman, bilgisayarınız dosyanın sabit diskin neresinde olduğunu bu adres sayesinde bulur. Tabi bunun için de adreslerin tutulduğu bir kütüphaneye ihtiyaç vardır.

Basit bir örnekle açıklamak gerekirse; sabit diskinize bir fotoğraf kaydettiğinizde, bu fotoğrafın sabit diskin hangi kısmında tutulduğuna dair adres bilgileri kütüphaneye yazılır. Daha sonra fotğrafı açmak istediğinizde bilgisayar kütüphaneden dosyanın adresini alır ve adresten fotoğrafı çağırıp görüntüler.

Peki dosyayı silme komutu verdiğimizde ne olur? Dosya silme komutu verildiğinde yalnızca kütüphanede dosyanın adresine ait kayıt silinir. Bilgisayarınızın onun oradaki varlığını unutur, ancak dosya sabit diskinizde durmaya devam eder. (Tabi bu dosya sabit diskte yer aldığı alanın üzerine daha sonra başka bir dosya kaydedilene kadar geçerlidir.)

Detaylı bilgilendirmeden sonra can alıcı sorunun cevabına dönelim; silinen bir dosya geri getirilebilir mi? Bir dosya silindiğinde aslında gerçekten silinmediği, yalnızca varlığı bilgisayar tarafından unutulduğu gerçeğinden yola çıkarak silinen bir dosyanın geri getirilebileceğini söylemek mümkün.

Ancak bu o kadar da kolay bir işlem olmamakla birlikte “Data Recovery” anahtar kelimeleri ile aratıldığında pek çok versiyonu bulunabilecek çeşitli yazılımlar aracılığı ile yapılabilir. Tabi dosyanın silinmesi üzerinden zaman geçtikçe, sabit diskte bulunduğu alan üzerine farklı bir dosya yazılma ihtimali arttığından dosyanın geri getirilme şansı da azalmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top